KADINLAR TIBBİ AROMATİK BİTKİLER YETİŞTİRİYOR
Ford otosan
HAZERBEY BESİ ÇİFTLİĞİ
İBRAHİMOĞLU İNŞAAT
Vatsap ihbar hattı
Haber
03 Haziran 2021 - Perşembe 10:26
 
KADINLAR TIBBİ AROMATİK BİTKİLER YETİŞTİRİYOR
2018 yılından beri uygulanan ve Kocaeli Üniversitesi, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Eğitim Araştırma Enstitüsü, İŞKUR, Başiskele Kaymakamlığı, Başiskele Belediyesi, Başiskele Halk Eğitim, İlçe Tarım ve Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliği ile Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen “Second Chance Employment European Re-Training Adult Module’’ (İstihdamda İkinci Bir Şans) isimli istihdam projesi kapsamında 72 saatlik eğitim alan girişimci kadınlar bu bitkilerin hem kurutulmuş hallerinden, hem de yağlarından gelir elde etmeye başladılar.
EKONOMİ Haberi
 KADINLAR TIBBİ AROMATİK BİTKİLER YETİŞTİRİYOR

KADINLAR TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDEN EK GELİR ELDE EDİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin ÖZTÜRK  ‘’Proje kapsamında Başiskele’nin köylerinde belirlemiş olduğumuz yirmi girişimci kadına ücretsiz fideler dağıttık ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün yer analizleri sonrası bu bitkilerin yer seçimi yapıldı. Kadınlar tıbbi nane, kekik, adaçayı ve lavanta gibi bitkileri bu arazilerde yetiştirdiler. Yetiştirilen nane ve lavantaların distilasyon işlemleri ise Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Eğitim Araştırma Enstitüsü’nde yapılarak yağları çıkarıldı ve bu yağların büyük bir kısmı çeşitli kozmetik ve ilaç firmalarına satıldı. Kekik ve adaçayı ise kurutularak Başiskele Belediyesi’nin Yuvacık Barajı’ndaki Yöresel Ürünler Pazarı’nda satışa sunuldu.’’ dedi.

Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Yetişkin Eğitimi İyi Uygulamaların Değişimine Yönelik Stratejik Ortaklıklar Projesi kapsamında Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğündeki 82.870 Avro bütçeli projenin ayrıca Almanya, İspanya, İtalya, Litvanya ve Romanya’dan oluşan beş yabancı ortağı da bulunuyor. Proje kapsamında ücretsiz tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, pastacılık ve aşçılık gibi eğitimler de veriliyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: , KADINLAR, TIBBİ, AROMATİK, BİTKİLER, YETİŞTİRİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı