TARİHİ HAMAM GÖLCÜ'KE KAZANDIRILIYOR
Ford otosan
HAZERBEY BESİ ÇİFTLİĞİ
İBRAHİMOĞLU İNŞAAT
BAHÇEŞEHİR LOGO 1
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 15:23
 
TARİHİ HAMAM GÖLCÜ'KE KAZANDIRILIYOR
Gölcük Belediyesi, bölgede bulunan tarihî ve kültürel değerlere sahip çıkmaya devam ediyor.
KÜLTÜR Haberi
TARİHİ HAMAM GÖLCÜ'KE KAZANDIRILIYOR

GÖLCÜK BELEDİYESİ, HALIDERE’DE BULUNAN TARİHÎ HAMAMIN MÜLKİYETİNİ BUGÜN DEVRALDI

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaptığı açıklamada: Gölcük Belediyesi olarak, Yukarı Halıdere’de bulunan tarihî hamamın bulunduğu, Halıdere, 1098 Ada, 208 Parsel sayılı arsanın mülkiyetini, bedeli mukabilinde, yaklaşık bir yıldan bu yana devam eden prosedürün tamamlanmasıyla, bugün devraldık.

Mülkiyeti iktisap etmemizin akabinde, hemen; rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerini hazırlayıp, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onay alınması için gerekli çalışmalara başlayacağız.

Tarihî ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz:

Örcün Sultan Baba Türbesi'ndeki, Kocaeli’ndeki ilk hüsn-ü hat müzesi olacak ve Hattat Ali Vasfi İzmidî’nin ismini taşıyacak olan Tarihi Hamam Restorasyonuna devam ediyoruz.

Yukarı Değirmendere'deki tarihî hamamın; rölöve ve restitüsyon projesi, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda onaylandı. Restorasyon projemiz kurulda onay aşamasında.

Yukarı Ulaşlı'daki tarihi hamamın da, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri ihalesi yapılmak üzere gerekli çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARİHİ, HAMAM, GÖLCÜ'KE, KAZANDIRILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı