EDANUR KORKMAZ TARAFSIZ BÖLGE
EVENT AJANS
MİRAÇ HOM
İBRAHİMOĞLU İNŞAAT
BAHÇEŞEHİR LOGO 1
Yazı Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 08:46
 
TARAFSIZ BÖLGE
EDANUR KORKMAZ
 
 
Yazarlık atölyesindeki ilk dersimizdi “ Yazdığınız her kelamdan sorumlusunuz.” cümlesi ile başlamıştık. Bu düstur ile başladığım dersin neticesinde gündemde olan imam hatip meselesi hakkında birkaç satır yazmanın da üzerimde bir vebal olduğunu düşünüyorum. 
8 yıllık imam hatip geçmişi olan bir öğrenciyim. Yazacağım her satırı vicdanım rahat bir şekilde, tüm samimiyetim ile yazıyorum.
İmam hatipte bozulmak algısına katiyen katılmıyorum. Mesele yanlış insanlarla yanlış yollara gitmek. Her ortamda iyi ve kötü, doğru ve yanlış vardır. Buna nazaran bir itham ile tüm meclisi yargılamak itham ettiğiniz gibi olmayan her bireyin hakkına girmektir. İslamdan, imandan bahsederken bu hassas çizgiyi kaçırmak anlatılanın samimi gelmemesine sebep olur.
Konuşulanları okudukça canım o kadar yandıki.. Ben bizim için yapılan fedakarlıklara rağmen imam hatipler çocukları bozar algısına bu kadar üzüldüysem bu ithama muhatap olan hocalarımı düşünmek istemiyorum. Tek bir kelime yetermiş insanoğlunu yaralamak için ve bunun da allah katında verilecek bir hesabı muhakkak vardır. Peki ya itham ettiğiniz hatta bir nevi iftira ettiğiniz bu kadar hocanın vebalini nasıl vereceksiniz? Derdiniz islam değil, eğer islam olsaydı ve hak olan doğrultu için konuşuyor olsanız evvela vebale dikkat edersiniz.
Birçok dönüm noktamın arka planında bozar dediğiniz mecraya mensup hocalarım yer almaktadır. Psikolojik destek alırken dahi bana iyi gelen meslek dersleri hocamın yazmış olduğu reçete idir. Maddi olarak sıkıştığımda hissettirmeden yardım edendir imam hatip gönüllülerinden oluşan STK. Yazma sevdasını ateşleyen, çalışma ahlakını ve sürekli hale gelmesini sağlayan, gece vakti akla takılan soruları cevaplayan… Ben, sen değil biz ahlakı ile yol alan. Hepsinin arka planında imam hatip camiası mensubu hocalarımız vardır. Bahsedilen zihniyete karşı elif misali dik durmayı da hakkı savunmayı da ve her daim bu zihniyete karşı bizleri koruyan hocalarımızı sizler görmeseniz de biz öğrencileri unutmayacağız. Sesimiz ve gücümüz yettiğince ortada ki yanlışı açıklamaya çalışacağız.
Son sözlerimi haksız yere itham edilen hocalarıma ayırmak isterim. İyi ki varsınız; her daim yanımızda, arkamızda yani olduğumuz her yerde destekçimiz olan yolda kaldığımızda hak olanı unutmayarak hareket etmemiz gerektiğini hatırlatan gizli kahramanlarımız…
 
 
 
 
 
 
Etiketler: TARAFSIZ, BÖLGE,
Yorumlar
Haber Yazılımı